اطلاعاتی در مورد ویروس ها(1)

 

ویروس ها چه کارهایی می توانند انجام دهند؟<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

ویروس در تئوری می تواند هر کاری روی سیستم عامل یک کامپیوتر انجام دهد.

به بیان کوتاه،اگر کامپیوتر شما توان اجرای کاری را داشته باشد،ویروس می تواند باعث وقوع آن بشود.اما در عمل،ویروس ها محدود به چیزهایی هسنتد که می تواند با یک برنامه نسبتا کوچک انجام شود. برای آن که ویروس کارگر باشد می تواند به سرعت خود را نصب کند.

اوایل ویروسها ضر زیادی به وجود نمی آوردند.بیشتر«جوکهایی»بودن که نویسندگان آنها را شاد می کردند.کل هدف چنین ویروسهای نمایش دادن یم پیغام بر روی نمایشگر بود.بدترین آنها فایلها را نابود یا دیسک سخت را از نو فرمت می کردند.با این که هنوزبعضی از نویسندگان ویروس چنین ویروسهایی را می سازند،نویسندگانی پیدا شده  اند که ویروسهای با اهداف مخربتر وکلاهبرداری می نویسند.

به عناون مثال،بعضی از ویروسها بخش «ثبت کننده کلید زنی»(Keylogger)دارند.اینها برنامه هایی هسنتد که همه کلید زنی های شما را در یم فایل ثبت می کنند وسپس به طور دوره ای آن فایل را بدون اطلاع شما برای سازنده ویروس ایمیل می کنند.

*ویروس ها غالبا برای باز کردن در پشتی(Back Door) کامپیوتر شما به کار می روند.«در پشتی»به سازنده ویروس امکان می دهد که وقتی شما به اینترنت وصل می شوید به کامپیوتر شما دسترسی پیدا کند واز آن برای اهداف خودش بهره گیرد.

یک استفاده از در پشتی آن است که کامپیوتر شما را برای استفاده در حملاتDoS (خارج سازی از سرویس سازی:Denial of Service) به گروگان بگیرد.

 

«حمله خارج سرویس سازی چیست»؟

 

نوعی حمله است که هدف آن بلا استفاده کردن کامپیوتر قربانی است.برای این حمله خارج از سرویس سازی را بهتر توضیح بدم:از یک مثال استفاده می  کنم:فرض کنید یک مزاحم تلفنی شماره شما را بگیرد وبه محض آن که شما گوشی را بر می دارید قطع کند او دوباره به شما زنگ بزند واینکار در تمام روز ادامه داشته باشد در چنین  وضعیتی شما قادر به استفاده از تلفن خود نباشید. این وضعیت را می توانDoS برای تلفن شما نامید.!در حال،فرض کنید که شما 10 شما ره تلفن مختلف دارید ومزاحم نمی تواند با یک تلفن خود همه خطهای شما را خارج سرویس کند.او از20 دوست خود برای اشغال کردن همه خطوط شما بهرمی گیرد ودر همه10 خط شما را بلا استفاده(خارج از سرویس) می کند. این وصعیت«حمله خارج از سرویس سازی توزیعی»(Distributed Dos یاDDoS)مشهور است.

سازنده ویروس می تواند یک برنامه بر روی کامپیوتر و100هزار کامپیوتر دیگر بگذارد.

برنامه در ظهر یک روزمعین فعال خواهد شد وبه مدت شش ساعت سعی خواهد کرد که باپیگاه وب مثلاTTF وصل شود در این تاریخ،پایگاه ,TTF آن قدر مراجعه مزاحمان خواهد داشت که موجب می شود کاربران واقعی آن پایگاه نتوانند به آن وصل شوند.

 

« کرمCode Red در سال2001 نمونه ای از این حملات را به وجود آورد»

این کرم طوری میزان شده بود که در یک وقت خاص،پایگاه وب کاخ سفد را خارج از سرویس کند.هرچند این حمله شکست خورد،چون برنامه داخل کرم کشف شدوپایگاه وب کاخ سفیدپیش از آن که حمله بتواندبه را اجرا در آید یک نشانی اینترنت جدید انتقال پیدا کرد.

 

جایی که با ویروس نباید جنگید!!

در این روزه ا،اگر تا به حال در یافت نکرده باشید،ممکن است یک پیام ایمیل دریافت کنید که در باره نوعی ویروس خطرناک جدید اطلاعاتی به شما می دهد احتمالا به خواهد گفت که ایمیلی با یک اسم خاص را باز نکنیدچون ویروسی را فعال خواهد ساخت که کارهای وحشتنکاکی انجام می دهد،وهیچ نرم افزار ضد ویروسی هنوز نمی داند که چطور با آن مقابله کند به شما خواهد گفت که نویسنده این پیام با نورتون ویا مک آفی یا مایکروسافت یا آی بی آم تماس گرفته است وآنها نیز ویروس وحشناک را تائید کرده اندوسپس از شما خواهد خواست که ایمیل را به همه آشنایان ودوستان،همکاران ارسال کنید.

به خاطر بسپارید:چنین پیامی ایمیلی کذب  محض است.احتمالا از طرف یکی از دوستانتان به شما می رسد،که جمله ای مانند جمله زیر را اضافه کرده است«نمی دانم درست است یا نه،اما همچنبان که در ایمیل گفته شده آن را برای شما ارسال کردم».

آن را برای دوستانتان مجددا ارسال نکنید این نامه ها فقط ترافیک کامپیوترهای خدمات دهنده وصندوق های پستی را تشدید می کند.

بدترین از این کذب نامه ها(Hoax)پیامهایی هستند که کمی واقعییت در ان نهفته است  پیامهایی ایمیل به گیرندگان اخطار می کنند که یک فایل خاص در دیسک سخت خود بیابید وآن را بلا فاصله حذف کنید چون یک ویروس است.

چنین هشدارهایی ایمیلی دیر میمرند.یک یا دوسال در اینترنت سیروسفرمیکنند اگر یکی از آنها را دریافت کردید نایده،بگیرد.اگر نگران شدید، می توانید به پایگاه وب زیر که حاوی یک بانک اطلاعات از کذب نامه هاست بررسی کنید.

این پایگاه را وزارت انرژی امریکا اداره می کند.

 

اینجا را کلیک کنید.Info:

/ 0 نظر / 19 بازدید