اورکات " چگونه اورکات شد "

نویسنده : حسین شرفی

اروکات چیست ؟

 سایت Orkut یک سایت Social Networking از دوستان تایید شده است . این به این معنی است که همه نمی توانند مستقیما در این سایت عضو شوند و فقط اعضایی که در سایت وجود دارند می توانند دوستان جدیدی به داخل سایت دعوت کنند . این سایت یک شهر مجازی از دوستانی بوجود می آورد که میتوانند با هم رابطه داشته باشند ، حالا این رابطه کاری ، درسی ، عشقی یا هر نوع دیگر است . شما بعد از عضویت در ارکات می توانید در انجمن های مختلف آن عضو شوید و با دیگران رابطه داشته باشید ، انجمن هایی با میلیون ها موضوع گوناگون !

 

تولد ارکات :
ارکات یکی دیگر از پروژه های مهندسین گوگل بنام Orkut Buyukkokten است . او دانشجوی دکترای علوم کامپیوتر در دانشگاه استانفورد است .

بد نیست که سایت شخصی اورکات را که پروژه های دیگرش را توضیح داده ببینید .

او که در شرکت گوگل در بخش طراحی رابط کاربر فعالیت می کند این سایت را در همان زمان یک روز در هفته که در شرکت Google وجود دارد نوشته است ( این شرکت به کارمندان خود اجازه می دهد که در هفته یک روز را صرف پروژه های دلخواه خود بکنند .

برای نمونه پروژه Google News در همین مدت یک هفته رد روز توسط یک برنامه نویس دیگر این شرکت به نام کریشنا بهارات نوشته شده است )
 
امکانات ارکات :

امکان پیدا کردن دوستان جدید که می تواند به یکی از حالات دعوت از افرادی که عضو نیستند ، اضافه کردن دوستان دوستانتان و یا جستجو و پیدا کردن دوستانی از بین اعضای فعلی سایت انجام گیرد .

امکان نوشتن پیام به دوستان و بقیه افراد عضو در سایت که به چند حالت پیام خصوصی و یا پیام عمومی ، مثل نظر در مورد فرد مورد نظر و یا نوشتن در دفتر یادداشت دوستان امکان پذیر است .

درست کردن گروه جدید و یا عضو شدن در گروههای مختلف موجود که تعداد آنها کم کم نجومی می شود .

امکان رای دادن به یک نفر بر اساس معیارهایی مثل قابل اعتماد بودن و سکسی بودن و همچنین اعلام طرفداری از یک نفر .

امکان ایجاد آلبوم عکس و دفترچه خاطرات

استفاده از ارکات برای تبلیغات خودتان و کار خودتان در سایت

و بطور کلی تجربه زندگی در دنیای مجازی
 
نظر شخصی من در مورد فراکتال ارکات :

طرح ریزی ارکات و نیز نوع ارتباطات در ارکات بسیار زیبا پایه ریزی شده است و زیبایی علم ریاضی در آن پیداست .
ارکات بر اساس یکی از زیبا ترین فرمول های ریاضی که فراکتال نام دارد در حال گسترش است . طبق این فرمول گسترش از یک جا آغاز شده و بصورت زیر مجموعه ای گسترش میابد. یه مثال میزنم : بجای هر انسان شما یک نقطه در نظر بگیرید .

اولین نقطه 43 نقطه را عضو میکند ( همون دعوت دوستان به ارکات ) و هر یک از این 43 تا خودشان 43 عضو میگیرند و میشوند 1850 تا .

حال هر کدام از این 1850 تا خودشان 43 عضو میگیرند و میشوند 79500 تا .

هر کدام از این 79500 تا خودشان 43 عضو میگیرند و میشوند حدود 3.5 میلیون .

اگر این 3.5 میلیون هر کدام 43 عضو بگیرند میشوند در حدود 147 میلیون و اگر این 147000000 نفر هر کدام 43 عضو بگیرند بیش از 6.3 میلیارد نفر در این فراکتال عضو میشوند !!!

چیه ؟ تعجب کردین ؟ اگر هر کس فقط 43 نفر را وارد کند و نه بیشتر ، وقتی سری ششم 43 نفرشان را تکمیل کنند بیش از کل جمعیت جهان در عرض مدت کوتاهی وارد این شبکه می شوند . پس فکر نکنید که پر شدن ارکات زمان زیادی بطول میانجامد .

بخصوص با این سیستم عضویت که گذاشته همه دوست دارند توسط یک نفر عضو شوند تا سر از کار این سایت در آورند .

  مخالفان ارکات :
روزنامه بازتاب در گزارشی بسیار کوبنده به نقد سرویس ارکات پرداخت و از آن با نام فرزند پنتاگون یاد کرد .بخشی از گزارش بازتاب :

· " این سایت در صدد است تا زنجیره‌ای از ارتباطات نخبگان کشورهای مختلف را به همراه برخی اطلاعات دقیق آنها دریافت و نگهداری کند.

· در زمان عضویت افراد در این سایت، بخش security (امنیتی) آن پیغام می‌دهد که هیچ ضمانتی نمی‌دهیم که اطلاعات شما مورد استفاده قرار نگیرد و می‌افزاید: شما موافقت می‌کنید که Orkut مشخصات شما را که به آنها دسترسی دارد، در صورت لزوم بر اساس قانون و یا برای یک کار خوب دیگر، مورد بهره‌برداری قرار دهد.

· بر اساس آمار ارایه شده از سوی این سایت، آمریکا با 3/34 درصد، برزیل (95/24%)، ژاپن (05/4%)، هند (89/3%)، استونی (65/3%) و ایران (33/3%) 6 کشور اول مشتری این سایت به شمار می‌روند و حدود 48% مشتریان آن را افراد 18 تا 25 سال تشکیل می‌دهند.

مسلما گردانندان این سایت، از اطلاعات ارسال شده توسط اعضا در عرصه فرار مغزها و موارد اطلاعاتی و امنیتی در راستای منافع ملی خودشان استفاده می‌کنند ."

  بنظر من فرار مغز ها حرف کاملا بیهوده ای است . چون وقتی دانش آموخته های ما از کشور میروند که جا برای رشد آنان نیست . محمد پیامبر هم گفته که اگه نتونستی یه جایی رشد کنی و با رشد تو منافات داشت هجرت کن . البته من یک ایرانی هستم و عاشق وطنم .

اما وقتی میتونی موقعیت بهتری داشته باشی چرا از دستش بدی ؟ آیا اگر از دانشگاه یوتا یا استنفرد یا یه دانشگاه آمریکایی خوب برات دعوتنامه بیاد و بگن که تمام مخارج شما راهم میپردازند و شرایط رشد شما تا دکترا فراهم است ، اونوقت بخاطر وطنت نمیری ؟ ترجیح میدی با کار روزانه و درس خواندن شبانه و هزار بدبختی فقط و فقط بخاطر عشق وطن بمونی ؟ !!! با خودت رو راست باش ....

http://www.stanford.edu/~orkut

 

/ 0 نظر / 24 بازدید